Advertisement
 
Menu witryny
Start
Aktualności
O szkole
Prawo
Rekrutacja
Rekrutacja - zaoczne
Prezentacje
Plany nauczania
Internat
Publikacje
Kalendarz
Matura
Galeria
Absolwenci
Kontakt z nami
Linki
Szukaj
Logowanie
Z życia szkoły
Uroczystości szkolne
Olimpiady i konkursy
Wydarzenia edukacyjne
Wycieczki edukacyjne
Sport w szkole
Aktualności z internatu
Rok sz. 2014/2015
Zakończenie roku 2014
Dzień Licealisty 2014
Studniówka 2014
Rok sz. 2013/2014
Zakończenie roku 2013
Absolwenci 2013
Studniówka 2013
Rok sz. 2012/2013
Absolwenci 2012
Studniówka 2012
Rok sz. 2011/2012
Zakończenie roku
Rok sz. 2010/2011
Studniówka 2011
Licznik odwiedzin
2419456
Kto jest online?
Odwiedza nas 14 gości

Hubert Jaszewski laureatem Podlaskiego Konkursu Chemicznego
Autor: Bożena Paliwoda   
piątek, 16 maja 2014

Hubert Jaszewski  laureatem  Podlaskiego Konkursu  Chemicznego
 
5 kwietnia  2014 w budynku Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku odbył się finał Podlaskiego Konkursu Chemicznego. Wśród 61 startujących, 10 osób otrzymało tytuł laureata, wśród nich jest Hubert Jaszewski z klasy IIIc, który uzyskał 38p/40p (95%).
Serdecznie gratuluję.
nauczyciel chemii Bożena Paliwoda
"Witaj, majowa jutrzenko....."
Autor: Anna Konert   
czwartek, 15 maja 2014


GaleriaSpołeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Grajewie uczciła 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 
W dniu 30 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół nr 1 w Grajewie miała miejsce uroczystość upamiętniająca ogłoszenie Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 roku, powszechnie znanej jako Konstytucja 3 Maja. 
 
W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej młodzież z klas pierwszych i drugich przedstawiła krótką genezę tworzenia Ustawy Rządowej i realia historyczne, w jakich miało to miejsce. Odpowiednio dobrane utwory literacko - muzyczne wprowadziły wszystkich odbiorców w patriotyczny nastrój, a ich świetne wykonanie dostarczyło wielu artystycznych przeżyć.
WYWIAD Z DYREKTOREM ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 W GRAJEWIE
Autor: Aneta Cogiel   
środa, 14 maja 2014WYWIAD Z DYREKTOREM ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 W GRAJEWIE

 

Aneta Cogiel: Jak długo jest Pan dyrektorem naszej szkoły? Kiedy objął Pan tę funkcję?

Grzegorz Curyło: Jestem z wykształcenia nauczycielem języka polskiego, wykonuję ten zawód przez całą moją karierę zawodową, od 1 września 1988r. Na początku przez 3 lata uczyłem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Grajewie, potem byłem nauczycielem już tutaj, zarówno w szkole dziennej, jak i zaocznej dla dorosłych. Dyrektorem liceum jestem od 1 kwietnia 2010r., a wcześniej pełniłem funkcję wicedyrektora od 1999r.

AC: W ubiegłych latach uczniowie mogli zobaczyć Pana w przedstawieniach szkolnych, część z nas mogła nawet brać w nich udział u pańskiego boku. Powszechnie jest znane pańskie zainteresowanie sztuką teatralną. Czy myślał Pan kiedyś o zostaniu aktorem?

GC: Myślałem, lecz nie powziąłem żadnych kroków w tym kierunku. Chęć sprawdzania się na scenie ciągle jednak we mnie jest, dlatego w razie kolejnych przedsięwzięć teatralnych bardzo chętnie wezmę w nich udział.

AC: Jak ocenia Pan kulturę osobistą uczniów naszej szkoły?

GC: Uważam, że mamy dobrą młodzież, jeśli chodzi o sferę kultury osobistej. Przypadki gdy miałbym komuś coś do zarzucenia, są bardzo nieliczne, mieszczą się w granicach błędu statystycznego.

AC: Czy uważa Pan, że szkolne przepisy powinny ograniczać sposób, w jaki uczniowie mogą się ubierać do szkoły?

GC: Tak, swoboda ubioru jest możliwa tylko w sytuacjach, które są niezorganizowane, natomiast gdy mamy do czynienia z życiem szkoły, to wydaje się, że ten ubiór powinien być w pewnych ramach. Nie sądzę, by był to jakiś większy problem.

AC: Czy ma Pan jakieś sugestie dla Samorządu Uczniowskiego, jak rozwiązać kwestię palaczy w toaletach?

GC: Walka z palaczami w szkolnych toaletach przybiera znamiona walki z wiatrakami. Zdarzały się sytuacje kontroli i interwencji rodziców, staży miejskiej, a nawet policji zakończone wręczeniem mandatu. Jednak nic to nie dało, plaga szerzy się nadal. Dziwię się, że młodzi ludzie chcą się truć, a poza tym, że robią to w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Nie wiem, na czym polega atrakcyjność palenia w toalecie, gdy zapachy i tak są nieprzyjemne. Zakazy funkcjonują, napiętnowanie jest ryzykowne, pozostaje uświadamiać o zgubności nałogu, może to do kogoś dotrze. Na razie żadnych nowych pomysłów nie mam; dobrze, że drzwi od toalet zostały ponownie oplakatowane, czy to na kogoś podziała, nie mam pojęcia, ale bardzo bym chciał.

AC: Czy regulamin ogranicza w jakiś sposób możliwość wchodzenia nauczycieli do toalet uczniów?

GC: Regulamin nic nie mówi na ten temat, musimy jednak pamiętać o potrzebie intymności drugiego człowieka. Jednak gdy nauczyciel dyżuruje na danym piętrze, w zakresie jego opieki znajdują się również toalety.

AC: Czy widzi Pan przyszłość takich placówek jak internat czy bursa przy polskich szkołach?

GC: W moim przekonaniu istnieje potrzeba funkcjonowania takich placówek, dlatego że nie brakuje młodych ludzi, uczniów pochodzących z obszarów wiejskich. Internat to lepsza opcja, bardziej ekonomiczna, niż codzienne dojeżdżanie. Pełni także istotne funkcje wychowawcze, potrafi to robić. Nie widzę powodu, dla którego takie placówki opiekuńczo-wychowawcze miałyby z krajobrazu polskiej edukacji zniknąć.

AC: Jak Pan ocenia reformę edukacji przeprowadzoną przez minister Hall i Szumilas? Czy uważa Pan, że znacząco obniży lub podwyższy ona poziom nauczania w polskich szkołach?

GC: Jestem dyrektorem szkoły, nie do mnie należy ocena reformy prowadzonej przez MEN, lecz jej realizacja. Bacznie obserwujemy skutki tej reformy, ocena jej przyjdzie z czasem, po kiku latach, gdy uczniowie znajdą się na rynku pracy. Moim zadaniem jest realizacja prawa oświatowego.

AC: Czy w dzisiejszych czasach szkoła zawodowa i technikum to lepsze wybory niż liceum?

GC: To zależy od planów zawodowych młodego człowieka. Gdy dobrze wie, jaką drogą chce w życiu podążać, wtedy szkoła dająca zawód bezpośrednio po jej ukończeniu jest lepszym wyborem, daje przepustkę do znalezienia pracy. Jeśli ktoś myśli o wykształceniu wyższym, to wybór ucznia powinien paść na liceum, to ono daje przepustkę do indeksu wybranej wyższej uczelni.

AC: We wszystkich mediach góruje opinia, iż opłaca się studiować jedynie kierunki medyczne i ścisłe. Czy zgadza się Pan z tym i jaką ma Pan radę dla humanistów?

GC: Rada dla humanistów jest jedna - mają pozostać sobą. Jeśli ktoś studiuje tylko ze względu na opłacalność, to rzeczywiście powinien studiować coś, co pomoże mu znaleźć miejsce na rynku pracy. Badania potwierdzają, iż brakuje absolwentów szkół technicznych i lekarzy, co widzimy po kolejkach do specjalisty. Humanista - ktoś kto fascynuje się człowiekiem, może pozostać w głębi duszy humanistą, nawet gdy zostanie lekarzem.

AC: A’propos maturzystów, jak Pan się bawił na naszej studniówce?

GC: Rewelacyjnie, to była fantastyczna studniówka, jestem szczerze zachwycony poziomem zabawy, myślę, że wszystkie okoliczności, jakie nastąpiły, sprzyjały jakości zabawy. Fantastycznie również sprawił się DJ. Ja starałem się w niczym nie przeszkadzać, zabawa była udana.

AC: Czy organizowanie studniówek poza terenem szkoły będzie nową tradycją?

GC: Dopóki ja jestem dyrektorem, to tak. Odpowiedzialność za pracowników i uczniów jest naturalna i do zaakceptowania, w momencie gdy pojawia się element nieobliczalny - goście z zewnątrz zaproszeni przez młodzież jako osoby towarzyszące, to sytuacja staje się ryzykowna. Po doświadczeniach poprzednich lat postanowiłem wyprowadzić studniówkę ze szkoły i nie żałuję decyzji. To naprawdę była świetna zabawa.

AC: Jaka jest pańska filozofia życiowa, czy ma Pan niezawodną receptę na życie, którą chciałby się Pan podzielić ze swoimi uczniami?

GC: Nie będę odkrywczy, staram się żyć zgodnie z receptą, z jaką żyje cały polski naród od tysiąca lat i tylko taką filozofię mogę przekazać. To się sprawdziło przez około czterdzieści pokoleń.

AC: Czyli Bóg, honor, ojczyzna?

GC: Tak, i to dokładnie w takiej kolejności, nie w innej. Zestaw sprawdzony.

AC: Czego by Pan życzył sobie i szkole?

GC: Szkole - wspaniałego funkcjonowania i sukcesów uczniowskich. Sobie - by ludzie, z którymi żyję, byli co najmniej tak dobrzy jak do tej pory, a także jak najwięcej zdrowia.

AC: Dziękuję za wywiad.

GC: Ja również dziękuję.

 

 

Wywiad przeprowadziła Aneta Cogiel, maturzystka, wychowanka Internatu 
 Zespołu Szkół Nr 1 w Grajewie 
kwiecień 2014

 Image

Lwiątko 2014 w LO
Autor: Klimaszewska Izabela   
wtorek, 29 kwiecień 2014
ImageJak co roku w liceum odbył się Międzynarodowy Konkurs Fizyczny Lwiątko. Tegoroczne zadania okazały się być trudniejsze niż w zeszłym roku. Tym większa zasługa tych uczestników, których wyniki są wysokie.  Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców:
„hiperon Ω - dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,

„kaon” - dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,

„taon” - dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów.

Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych. 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie uczniowi klasy III d Tomkowi Chojnowskiemu, który zdobył tytuł KAON. Brawo!!!
OLIMPIADA WIEDZY O HIV/AIDS
Autor: Baranowska Helena   
piątek, 25 kwiecień 2014

Image OLIMPIADA WIEDZY O HIV/AIDS       

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wyrazili chęć udziału w Olimpiadzie Wiedzy o HIV/AIDS organizowanej przez Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Białymstoku.

Eliminacje szkolne odbyły się 02.04.2014r.Wzięło w nich udział dwudziestu pięciu uczniów klas drugich. Do następnego etapu zakwalifikowali się: Magda Mierzejewska ( II a),Magda Konopka ( II b), Kamil Grzybowski ( II c), Paulina Falkowska ( II c ) i Przemek Łubowicz ( II e). Etap powiatowy olimpiady odbył się 15.04.14 roku w budynku Starostwa Powiatowego w Grajewie. Został on uwieńczony sukcesem uczniów naszej szkoły.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Przemek Łubowicz, Kamil Grzybowski i Magda Mierzejewska.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ORGANIZATORZY

|« start « wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » koniec »|

Pozycje :: 25 - 30 z 287
Dziś jest
20 Grudnia 2014
Sobota
Imieniny obchodzą:
Amon, Bogumiła,
Dominik, Liberat,
Teofil
Do końca roku zostało 12 dni.
Dzień Edukacji Narodowej
Biwak 2a-2014
Jasełka 2013 r.
Prezentacja szkoły 2013
Jasełka 2012 r.
KONFERENCJA NAUKOWA
Koncert 3 MAJA
Piramidy 2012
Ostatnie wiadomości
Ciekawe strony
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce!!!
Pokaż język
www.wsa.edu.pl
OSKKO
www.startup.wszia.opole.pl
lograjewo.pl
 
Do góry